boşanma davası - boşanma sebepleri

Boşanma Davası ve Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Usul kuralları üzerinden boşanma davalarına bakılmaktadır. Bu aşamada görev yapan aile mahkemeleri, boşanma sebeplerini değerlendirmeye alır. Neticesinde de anlaşmalı ya da çekişmeli olacak şekilde boşanmanın gerçekleşmesi esas alınır. Özel hukuk davaları arasında gösterilen boşanma için hukuki sorunlar da göz önünde bulundurulur, çözüme kavuşturulur. Boşanma davası ve boşanma sebepleri olarak;

  • Genel ile özel olarak şekilde ayrı boşanma sebepleri mevcut durumda.
  • Farklı hukuki sonuçların doğduğu sebepler neticesinde hukuki sorunlar da ortaya çıkabiliyor.
  • Nafaka, maddi ve manevi tazminat sorunlarının çözümüne gidiliyor.

Yeni hukuki sonuçlar neticesinde eşlerin evliliği bitirme esasına yer verilir. Mesela mal paylaşımına yönelik hukuki sonuçlar ortaya çıkar. Aynı zamanda velayet bunlar arasında gösterilebilir. Boşanma kararında tüm bu sorunlar dikkate alınır ve çözümü neticesinde dava sonuçlanır.

Boşanma Davasında Sebepler Nelerdir?

Boşanma davası ve boşanma sebepleri yukarıda da belirttiğimiz gibi temelde 2 ayrı gruptan incelemeye alınır. Bu ayrım 4721 sayılı Medeni Kanun tarafından da sergilenir. Neticesinde anlaşmalı ve çekişmeli olarak dava sürecine geçilir. Sebeplerine göz atmak gerekirse;

-Genel Sebepler; Sayıca fazla olan genel boşanma nedenleri mevcut durumda. Ancak en temelde şiddet ya da geçimsizlik örnek gösterilebilir. Mizacın uyuşmaması bile yine evliliğin sonlandırılmasında etkili sebeplerden bir tanesidir.

-Özel Sebepler; Zina yani aldatmadan kaynaklı boşanma nedeni, özel olarak ifade edilir. Hayata kast etme ya da onur kırıcı davranışlar dahi kanunlarda yerini almıştır. Haysiyetsiz olarak sürülen hayat, özel boşanma nedenleri arasında gösterilir. Terk etme ve akıl hastalığı dahi yine özel sebepler arasında yerini almıştır. Boşanma davası ve boşanma sebepleri neticesinde farklı sonuçlara yer verilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Hakkında

Boşanma davası sebepleri yargıtay kararları neticesinde sonuca bağlanır. Önceden de belirttiğimiz gibi boşanmaya neden olan sebepler, sonucu bir hayli etkiler. Bu aşamada davanın anlaşmalı olması, sonucun sürpriz olmasına engel olur. Çünkü anlaşmalı boşanmalarda tarafların beyanları yerine getirilir.

Anlaşmalı boşanma davalarının dinlenmesi için en az 1 yıllık evliliğin olması gerekmekte. Eşlerin birlikte dava başvurusunda bulunmaları halinde anlaşma söz konusu olabilir. Aynı zamanda eşin açmış olduğu davayı kabul etme de anlaşmaya yönlendirme yapar. Son olarak hakim karşısında boşanma iradelerinin açıklanması önem arz etmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Hakkında

Yukarıda sıraladığımız sebeplere göre çekişmeli boşanma davası da açılabilir. Özellikle de bu sebeplerin var olduğunu ispat edilmesi halinde boşanmanın gerçekleşmesi mümkün olmakta. Bu yüzden tanıklardan delillere kadar tüm unsurlar dikkate alınır. Beraberinde de;

  • Anlaşmalı olana nazaran çekişmeli davaların süresi daha uzundur.
  • Çekişmeli davalarda kusurlu tarafın tazminat ödemelerine mahkum olması esas alınabilir.
  • Yine velayette meydana gelen çekişme de dava neticesinde çözüme kavuşur.

Çekilmeli boşanma davaları genelde aldatma nedenine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra onur kırıcı davranışlar dahi göz önünde bulundurulur. Küçük düşürme, eşin toplum içerisinde ezilmesi ya da hakaretler bu sebep içerisinde gösterilir. Suç işleme veya haysiyetsiz hayat sürme de çekilmeli dava konuları arasındadır.

Boşanma Davasına Bakan Mahkemeler

İkamet durumlarına bağlı olarak mahkeme tercihinde bulunmanız esas alınır. En başta davası ya da davalı olan eşlerin ikametgahlarına göre harekete geçilir. Medeni Kanun’a göre aile mahkemeleri tarafından boşanma davalarına bakılmaktadır. Bu aşamada ikamete göre mahkemeye başvurulması gerekmektedir. Boşanma davası için aynı zamanda eşlerin birlikte oturdukları adres de dikkate alınmaktadır. Son 6 ay beraber yaşadıkları ikamette yer alan yetkili mahkemelere başvuru yapılmalıdır. Aile mahkemeleri bu duruma bağlı olarak eşleri değerlendirmeye alır ve dava sürecine geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.