boşanma davası nasıl açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Aile birliği temelinden sarsıldığında ya da taraflar arasında anlaşmazlıklar ortaya çıkmaya başladığında boşanma davası açılır. Bu aşamada ise tarafların anlaşmaları ve problemlerini çözümlemeleri dava sürecinin uzamaması açısından önemlidir.

Boşanma davası nasıl açılır diye merak ediyorsanız eğer öncelikle hukuki yaptırımlarına dikkat etmek gerekir. Dava dilekçesi, tarafların kimlik fotokopileri ve eklenecek olan belgeler tamamlandıktan sonra mahkemeye teslim edilmelidir.

Boşanma Davasının Konusu Nedir?

Boşanmaya sebep olabilecek konular, birbirinden farklıdır. Aile içi şiddet, tehdit, yalan, zina, fikir birliğinin olmaması yaygın olarak görülen sorunlardan bazılarıdır. Davanın açılması ve yargılama sürecinde herhangi bir problem yaşanmaması adına ortada somut bir neden olması gerekir.

 • Aldatma boşanma davası nasıl açılır konusunda araştırma yapıyorsanız eğer, elinizde delil olması son derece önemlidir.
 • Ortada aldatma ya da zina gibi bir durum olsa bile somut veriler ile kanıtlanmadığı sürece herhangi bir hak iddia etme şansınız yoktur.
 • Davayı açan tarafın anlaşma sağlanamadıysa eğer tüm delilleri, evrakları ya da resmi belgeleri mahkemeye sunması daha kısa sürede sonuçlanması açısından faydalı olacaktır.
 • Böylelikle mağdur olan tarafın hakları korunur ve mahkeme en fazla 2 celse sonrasında sonuçlanır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır

Anlaşmalı boşanma davası, en kısa süre içerisinde sonuçlanır. Davalı ve davacı olan taraf anlaştığı için herhangi bir problem yaşanmaz. Eğer taraflar herhangi bir hak iddia etmezlerse, dava tek celsede tamamlanır. Bu aşamada tarafların anlaştığını gösteren bir belge ya da evrakın olması gerekir. Mahkeme hakimi yine de her iki tarafa neden boşanmak istediğini sorar ve davayı en hızlı şekilde sonlandırır.

Harç giderlerini yatırmak zorunlu: Tarafların anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır konusunda fikir edindikten sonra harç giderlerini de yatırmaları gerekir. Mahkeme veznesine peşin olarak yatırdıktan sonra duruşma başlar. Dava açılması için yaklaşık olarak maliyet 300 TL’den başlar ve değişiklik gösterir. Eğer yatırılacak tutar eksikse hakim taraflara belirli bir süre verir.

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davasında süreç daha farklı ilerler. Davalı ve davacı olan tarafların anlaşabilmesi açısından mahkeme aşamaları da uzar. Bu aşamada amaç her iki tarafında haklarının korunması ve herhangi bir mağduriyet yaşanmaması olarak belirlenmiştir.

 • Normalde maksimum 4 ya da 5 ay süren boşanma davaları çekişmeli olduğunda süreç, mahkemenin niteliğine göre değişiklik gösterir.
 • Boşanma davası nasıl açılır mal paylaşımı nasıl olur noktasında tereddütleriniz varsa eğer uzman bir avukattan yardım almanız önemlidir.
 • Boşanma davası nasıl açılır sorularını profesyonel ve donanımlı avukatlarımız en kısa sürede yanıtlar.
 • Çekişmeli davanın ise en iyi şekilde sonuçlanabilmesi adına tarafların delillerini ya da istenen evrakları eksiksiz şekilde toplamaları ve haklılıklarını kanıtlamaları gerekir.

Boşanma Davalarına Hangi Mahkeme Bakar?

Boşanma davası nasıl açılır konusunda yetkili kurum ülkemizde Aile Mahkemesi olarak belirlenmiştir. Dava açıldıktan sonra evrakların tamamlanması ile birlikte duruşmalar başlar. Yalnızca davacı olan değil davalı tarafında dinlenmesine özen gösterilir.

 • Eğer tarafların avukatı varsa davalı ve davacının mahkemeye katılması zorunluluğu yoktur.
 • Anlaşmalı boşanma davasının ise kısa sürede sonuçlanmasını istiyorsanız, tarafların her ikisinin de hazır bulunması faydalı olacaktır.
 • Taraflardan biri boşanmak istemiyorsa eğer, haklı olan taraf belgeler ile ispatlayarak davayı en kısa sürede sonuçlandırabilir.

Davacı ya da davalı olan tarafın yerleşim yeri Aile Mahkemesi’ne başvuru yapmak mümkündür. Boşanmak isteyen tarafların en az 6 aydır ikamet ettikleri yer, yetkili mahkeme olarak karşımıza çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.