Boşanma İşlemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Boşanma İşlemleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Boşanmak isteyen eşin, boşanmadan doğan hak ve yükümlülüklerini öğrenmek için öncelikle büromuzun boşanma avukatına başvurması gerekir. Boşanma nedenlerinizi yazdığınız dilekçe ile açmış olduğunuz davada, delil beyanı, sürelere uyma, sanığın cevabına cevap verilmesi, delillere ilişkin mahkemenin aydınlatılması, HMK’dan ve CC onunla birlikte gelir. Diğer bir deyişle, bir boşanma avukatına başvurmak ve boşanma işlemlerini öğrenmek en doğrusudur çünkü vatandaşın değişen yasaları ve Yargıtay kararlarını takip etmesi ve uygulaması zor olacaktır.

Sözleşmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Mutabık kalınan boşanma davalarında katı yargı yetkisi kuralı geçerli değildir ve taraflar kabul ettikleri herhangi bir Aile Mahkemesinde boşanma sözleşmesi yapabilirler. Taraflar, mutabık kalınan bir boşanma davasında boşanmanın tüm sonuçları üzerinde anlaşmaları gerektiğinden, hazırlanan protokol boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu ile ilgili olarak her iki tarafça imzalanmış olan boşanma dilekçesine eklenmelidir. Bu protokolde özellikle tazminat, çocukların velayeti, katılım nafakası, yoksulluk nafakası ve mal rejimleri konuları unutulmamalıdır. Taraflar bu konularda anlaşmazlarsa, anlaşmalı boşanma mümkün değildir.

Anlaşmalı Boşanma için Nereye Başvurulur?

Türk Medeni Kanunu’na göre boşanma davası, eşlerden birinin ikamet ettiği yerde veya davadan önceki altı aydır birlikte yaşadıkları Aile Mahkemelerinde açılır. Ancak sözleşmeli boşanma davalarında mutlak yargı kuralı geçerli değildir. Bu nedenle Taraflar, üzerinde anlaştıkları herhangi bir Aile Mahkemesinde kararlaştırılmış boşanma davası açabilirler.

Anlaşmalı bir boşanma davası açmak istiyorsunuz ve boşanma avukatına başvurmalı mısınız? Sözleşmeli boşanma davaları, tarafların boşanmanın tüm sonuçları üzerinde anlaşmaya varması ilkesine dayanmaktadır. Bir boşanma avukatına başvurmak her şeyden önce tarafların bu konularda anlaşmasını sağlamak açısından önemlidir. Taraflar uzlaştıktan sonra davayı açacak eşin, boşanmanın tüm sonuçlarını kabul ettiklerine dair açıklayıcı bir protokol hazırlaması, taraflarca imzalanması ve boşanma dilekçelerine eklenmesi gerekir. Bu protokolde, tazminat, çocukların velayeti, katılım nafakası, yoksulluk nafakası ve mülkiyet rejimlerine özel dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle tarafların boşanma avukatına başvurması önemlidir. Taraflar arasında imzalanan protokol ve duruşma sırasında kabul beyanları artık boşanmayı ve boşanmanın tüm sonuçlarını belirleyecektir. Bu nedenle maddi ve manevi hakların korunması için bir boşanma avukatına başvurmak en doğru karardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.