Kaç Çeşit Boşanma Davası Vardır?

Kaç Çeşit Boşanma Davası Vardır?

Boşanma davaları genel olarak sözleşmeli boşanma davaları ve tartışmalı boşanma davaları olarak ikiye ayrılır. Sözleşmeli boşanma davaları, çekişmeli boşanma davasından daha kısa sürede sonuçlandırıldıkları için daha çok tercih ediliyor gibi görünmektedir, ancak gerçekte sözleşmeli boşanma davaları nispeten nadirdir.

Müzakere edilen boşanma davasında da çekişmeli boşanma davasında olduğu gibi öncelikle alanında uzman bir avukata danışılır. Büromuzun iyi bir boşanma avukatı desteği ile boşanma nedenleri, tarafların sosyal ve ekonomik durumları ve dava sürecinin nasıl takip edileceği tartışılır. Dava sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuz durum riskini azaltmak için çaba gösterilmektedir.

Hukuk büromuzun boşanma avukatı ile oluşturulan strateji çerçevesinde boşanma davasının nasıl açılacağı, varsa çocukların durumu, boşanma davasının nafaka ve tazminat gibi bileşenlerinin miktarına karar verilir. Mücevherler veya diğer eşin ev, arazi veya araba gibi malları ile ilgili olarak hukuken ne yapılacağı analiz edilir.

Avukat Olmadan Boşanabilir Miyim?

Zaman zaman vatandaşların aralarında bir anlaşma ile boşandığımızı belirten bir kâğıt imzaladıkları ve bunu mahkemeye verdikleri görülüyor. Tarafların çoğu zaman bu şekilde yapılan bir anlaşmadan pişmanlık duyduklarını ve yapılan anlaşmadan birçok kez dönmek istediklerini üzülerek görüyoruz.

Tarafların böyle bir yöntemi takip etmelerinin ilk nedeni vatandaşların özgüvenleri, ikinci ve en önemli nedeni ise avukata ödenecek ücretin gereksiz görülmesidir. Diğer bir neden ise, sözleşmeli boşanma davasında avukatın kendilerine nasıl fayda sağlayacağını bilmemeleridir. Boşanma davasında yanlış ve eksik boşanma protokolü her iki taraf için de çok tehlikelidir.

Aile mahkemesi hâkimi huzuruna getirilen boşanma protokolünde, kanun sadece çocukların menfaatlerini dikkate aldığından, taraflar için risk değerlendirmesi yapmamaktadır. Bu nedenle sözleşmeli boşanma protokolü mağduru olan birçok kişi, hukuk danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak için ofisimize gelir ve bir çözüm arar. Bu çözüm onlara, boşanmadan önce harcayacakları maliyet ve zamandan çok daha fazlasına mal oluyor.

Tarafların neden olduğu geri dönüşü olmayan sonuçlara daha sonra müdahale edilemeyeceğini de üzülerek belirtmekte fayda var. Anlaşmalı veya anlaşmasız tüm boşanma davalarında avukat vazgeçilmezdir. Yürürlükteki kanunlara göre avukat tutmadan her türlü dava açmak mümkündür; ancak bir konu hakkında bilgisi olmadan o işi yapmaya teşebbüs eden kişi yaptığı hatayı göremez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.