Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Kadın Boşanma Davası Açarsa Erkek Kabul Etmezse

Kadın boşanma davası açarsa erkek kabul etmezse bu halde çekişmeli boşanma davası gündeme gelir. Çekişmeli boşanma durumunda boşanmak isteyen tarafın boşanma nedeni kabul edilirse, boşanmak istemeyen tarafın bu durumu kabul etmemesi dava için bir anlamı olmayacaktır.

Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Ne Olur?

Kadın boşanma davası açarsa erkek kabul etmezse boşanma davası anlaşmalı olarak devam edemez. Çekişmeli boşanma davası niteliği gereği çok daha fazla uzun sürede sonuçlanır. Kişilerin boşanmak istememeleri nedeniyle yargıcın gerekçeleri yeterli görmeyebilir ve davayı bir sonraki celseye de atabilir. Bu durum fiili olarak ayrı yaşama gerekçesine kadar ilerleyebilir. Fiili olarak 3 sene ayrı yaşayan kişilerin boşanmasına karar verilir.

Boşanma Davası Hangi Durumlarda Reddedilir?

Boşanma davalarının reddedilmesi büyük oranla eşlerin anlaşamaması nedeniyle olur. Davacının mahkemeye katılmaması, davalarını geri çekmesi ya da uzun süre aralarında anlaşma sağlanamaması nedeniyle boşanma davaları reddedilir.

Boşanma Davasını Kimin Önce Açtığı Önemli Mi?

Boşanma davasının kimin önce açtığının hiçbir önemi yoktur. Halk arasında genel inanış ilk davayı açanın hukuksal manada bazı avantajlara sahip olacağı yönünde olsa da bu durum sözkonusu değildir. Sadece mahkemeden önceki bazı masrafları davayı ilk açan öder, bunun dışında herhangi bir olumlu-olumsuz durum yoktur.

Erkek Boşanmak İstemezse Dava Uzar mı?

Erkeğin boşanmak istememesi ilgili dava gidişatının uzayıp uzamamasına bağlı bir durumdur. Delil ve kanıtların var olduğu hallerde boşanmak istemeyen taraf hangi taraf olursa olsun davanın seyri yoğunluğa bağlı olarak değişebilir.

Tarafların sadece acı çektirmek ya da mal paylaşımının yapılmasını geciktirmek için davayı uzatmayı durumu söz konusu değildir. Boşanma davası eğer reddedilmişse 3 sene içerisinde yeniden bir boşanma davası açmak mümkün değildir. Buna göre davranmak ve alanında uzman bir avukat ile çalışarak dilekçeleri hazırlamak bu sebeple önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.