Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmalı

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmalı?

Şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftlerin en sık sorduğu sorulardan biridir tek celsede boşanmak için ne yapmalı?

Boşanma aşamasındaki eşler, haklarını kaybetmemek ve hızlı bir şekilde boşanmak için kesinlikle uzman boşanma avukatından danışmanlık almalı; varsa çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konularda avukata danışmalıdır.

Boşanmak isteyen eşin, 4721 sayılı TMK kanunları uyarınca haklı boşanma sebepleriyle Aile Mahkemesi’ne boşanma dilekçesi verip süreci başlatır.

Yine velayet, nafaka, tazminat ya da mal paylaşımı gibi hayati konularda nasıl adım atılacağı ile boşanmanın maddi ve manevi sonuçları 4721 sayılı TMK’ya göre şekil alır.

Tek Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmalı

Çekişmeli Boşanma Tek Celsede Biter mi?

Çekişmeli boşanma davasının tek celsede bitmesi mümkün olmamasıyla birlikte çekişmeli boşanma davası ortalama 6-7 celse ve boşanma davasının sonuçlanması 300 gün kadar sürmektedir.

Fakat çekişmeli boşanma davalarının bu kadar uzun sürmesi, eşlerin gerek psikolojik gerekse maddi açıdan birçok probleme sürüklenmelerine sebep olabilir. Bundan dolayı verilen ortak kararlar ve tarafların istemi neticesiyle hakim tarafından verilecek olan kararla dava anlaşmalı boşanma davası olarak devamlılık gösterebilir.

Eşlerin Tek Celsede Boşanmaları Mümkün Müdür? Tek Celsede Boşanma Nedenleri Nelerdir?

Evlilik birliğini sonlandırmak isteyen kimseler tek celsede boşanmak ister fakat tüm hususlarda anlaşma yapılmadığı takdirde tarafların tek celsede boşanması mümkün olmamakla birlikte taraflar tek celsede boşanmak istiyorsa tüm hususlarda anlaşmak zorundadırlar.

Bu hususlar müşterek çocuğun velayeti, nafaka, tazminat, ziynet eşyaları ve edinilmiş malların rejimi dolayısıyla alacak haklarıdır.

Tüm bu hususlarda ortak fikirde buluşan taraflar tek celsede anlaşmalı şekilde boşanabilir.

Bu hususlarda anlaşarak dava açan tarafların tüm bunları düzenlenecek protokol dosyasında sunması ve hakimin araştırılacak başka bir husus kalmadığına hüküm kılması gerekir.

Tek Celsede Boşanma Dilekçesi

İSTANBUL AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :  AD SOYAD ( TC Kimlik No )

ADRES :

DAVALI : AD SOYAD ( TC Kimlik No )

ADRES :

DAVA KONUSU :

AÇIKLAMALAR :

HUKUKİ NEDENLER :

DELİLLER :

SONUÇ VE İSTEM :

DAVACI DAVALI

AD SOYAD – AD SOYAD (İmza) (İmza)

Şeklindedir.

Tek Celsede Boşanma Ne Kadar Sürer?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tek celsede boşanma, boşanma davasının anlaşmalı olup olmadığına bağlıdır. Dava, dava dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolü mahkemeye teslim edilince açılmış olur. Sonrasında bulunulan şehrin mahkeme yoğunluklarına göre 4-6 ay içinde bir boşanma tarihi belirlenir ve tarafların istemiyle boşanma davası tek celsede biter.

Fakat her ne kadar anlaşmalı boşanmaların tek celsede sonuçlanacağını bilsek de davanın tek celsede bitebilmesi için önemli usuller vardır. Bunlar; tarafların hazırlayacak olduğu belgelerin uygunluğu ve dava sürecinde kurallara uygun davranılması büyük önem teşkil eder.

Bundan yola çıkılarak tek celsede boşanılabilecekken bahsettiğimiz hususlardaki en ufak bir hata bile davanın ret olmasına sebebiyet verebilir ve ret olan dava aynı sebepten ötürü 3 yıl boyunca tekrar açılamayacağından dolayı taraflar bu 3 yılı beklemek zorunda kalacaklardır.

Bu tip durumların yaşanmaması adına boşanma davalarında taraflar arasında yapılacak anlaşma protokolünün hazırlığı ve dava için yazılmış olan dilekçenin mahkemeye sunulması konusunda aile hukuku konusunda tecrübeli bir avukat ile çalışmakta yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.